podano do stołu

co nowego?

historia

sceny

sceny ST

polskiej sceny ST

ST vs Amiga

pliki

dema

dema polskie

emulatory

dodatki

recenzje

alfabetycznie

grupowo

inne

stt

technikalia

who the f**k is alice

linki

TFTE

strona grupy

emulatory - saint

 

SainT to dość nietypowy emulator. Jego autor - Leonrad/Oxygene - określa go mianem "demo-oriented". Chce przede wszystkim, żeby jego program stał się idealną platformą do uruchamiania dem. Wszyscy ci, którzy chcieliby popracować trochę pod GEM-em niemiło się rozczarują - póki co SainT pracuje stabilnie jedynie pod prehistorycznym TOS-em 1.0. Sam emulator przechodził zresztą okres całkowitego uśpienia, przez kilka miesięcy słuch o nim zaginął. Miejmy nadzieję, że ten etap ma już za sobą i po niżej opisanej 1.0 będą też kolejne wersje.

 

 

Oto ekran, jaki pojawia się po uruchomieniu. Trzeba przyznać że oryginalny. Do dopracowania jest kilka szczegółów, ale zdecydowanie wyróżnia się na tle całej "emulatorowej braci".

                           

Co tu widzimy? Przede wszystkim rozwijalnie drzewo z zawartością wszystkich dysków. Jeżeli tylko we wskazanym katalogu program odnajdzie pliki MSA lub ST, ich nazwy wyświetla w oknie po prawej stronie ("ATARI floppy image"). Kliknięcie na któryś z nich powoduje automatyczne "załadowanie" go do stacji dysków ST - o ile aktywowano opcję "Auto-insert image in drive A". Poniżej obrazu dyskietki wyświetlane są dane dotyczące zawartości wirtualnej stacji dysków (liczba ścieżek/sektorów/stron, pojemność nośnika, kompresja, aktualny boot sektor). Dwa widoczne nieco wyżej przyciski pozwalają na wykonanie odpowiednio "zimnego" i "gorącego" restartu ST.

[uwaga: program automatycznie rozpakowuje archiwa ZIP, dlatego też pojawiają się one jako kolejne gałęzie drzewa katalogów!]

 

 

Kolejny ekran przedstawia zawartość sekcji "Options". Wygląda imponująco? Po kolei:

 

Graphic Options:

 

Hardware Adapter - wyświetla nazwę zainstalowanej karty graficznej. Leonard wspomina, że jeżeli ktoś ma więcej niż dwie karty graficzne, może tutaj wybrać tą, której chce używać. Nie bardzo rozumiem, co poeta ma na myśli, prawdopodobnie chodzi o stareńskie Voodoo, chociaż również w tym przypadku nie bardzo można wybrać samą jednostkę 3D.

SainT umożliwia wybór pomiędzy renderingiem programowym a tym wykonywanym przez procesor graficzny. Uwaga: wybór ten jest możliwy jedynie w trybie pełnoekranowym, uruchamiając SainT-a w oknie skazani jesteśmy na GPU. Po co to? W trybie "soft" można wybierać pomiędzy czterema sposobami generowania obrazu:

- normal - bez komentarza.

- half - przydatne w przypadku słabszych maszyn. Generowana jest co druga linia obrazu.

- interlace - wynalazek znany z Amigi. Renderowane są wszystkie linie, ale częstotliwość odświeżania spada o połowę.

- blend (zwany też trybem TV) - tutaj obraz jest wyświetlany z połową oryginalnej jasności.

Decydując się na tryb GPU możemy zaryzykować i włączyć dla niego filtrowanie bilinearne. Efekt ciekawy, niestety rozmywa ostrość i na dłuższą metę męczy wzrok. Poniżej znajdują się jeszcze dwa "checkboxy" - jeden odpowiada za zachowanie się emulatora przy starcie, SainT pyta wtedy, czy ma pracować w trybie pełnoekranowym, drugi wymusza taki właśnie tryb "na sztywno".

 

Fullscreen mode specific:

 

Dla zapewnienia pełnej płynności scrolli w trybie pełnoekranowym można wymusić na emulatorze zestrojenie z częstotliwością odświeżania peceta. Ekran ST jest wówczas renderowany powiedzmy 85 razy na sekundę (85 Hz). Jest tylko jedno "ale". Wszystkie procedury odtwarzające dźwięk pracują w oparciu o VBL, radzę więc wówczas wyłączyć głośniki/słuchawki - muzyka odgrywana jest z przyspieszeniem. Szanse na wyjście z tej sytuacji mają jedynie ci, którzy posiadają monitory pracujące przy odświeżaniu 100 Hz. Wystarczy wówczas ustawić "Frame skip" na 1 i otrzymujemy piękne, gładkie scrolle oraz odtwarzaną w tempie muzykę.

 

Emulation Options:

 

Machine - do wyboru modele STFM i STE (autor przyznaje, że tryb STE nie jest jeszcze do końca dopracowany, radzę więc ustawiać STFM).

RAM Size - decyzja co do ilości posiadanej przez emulowane ST pamięci (do wyboru: 0,5 MB, 1 MB, 2 MB i 4 MB)

Drive Speed - ta opcja definiuje prędkość odczytu z pliku zawierającego obraz dysku. "Real Time" to prędkość stacji dysków ST, "Ultra Fast" to tryb bez ograniczeń wydajnościowych. Zdarza się, że niektóre oprogramowanie nie współpracuje z trybem ultra. Jedynie w trybie "real" można usłyszeć generowany przez emulator dźwięk stacji dysków (po zaznaczeniu opcji "Enable sound - disk drive").

 

Keyboard/Joystick:

 

Use arrow keys as joystick - czasami przydaje się joystick. Jeżeli nie mamy w pececie joya, zawsze możemy wykorzystać klawisze kursora.

Use PC joystick - ... ale skoro mamy joystick to po co?

 

Sound Options:

 

W tym miejscu określa się możliwości audio SainT-a:

 

Enable sound

- YM2149 - standardowy układ dźwiękowy ST.

- STE DAC - jeżeli zdecydujemy się na tryb STE można włączyć/wyłączyć przetworniki analogowo-cyfrowe.

- Disk drive - jeżeli kochacie dźwięk atarowskiej stacji dysków, zawsze możecie jej posłuchać... Tylko w trybie real (patrz wyżej)!

 

Sound Quality

 

- Low Pass Filter - tutaj można włączyć/wyłączyć filtr dolnoprzepustowy. Szczerze mówiąc ja go wyłączam, dźwięk nie jest tak przytłumiony a już zdecydowanie lepiej brzmią sample.

 

Debug features:

 

Jako że emulator jest wciąż "na dotarciu", Leonard zawarł w opcjach także dwa ustawienia dotyczące odpluskwiania programu. Nie będę się nad nimi rozwodził, bo po prostu nie mam pojęcia ci tak naprawdę oznaczają a i dla przeciętnego usera pozostają bez znaczenia.

 

ROM Images:

 

SainT umożliwia korzystanie z różnych wersji systemu operacyjnego ST, czyli TOS-u. Ich lista znajduje się w oknie "ROM Images". Trzy znajdujące się powyżej niego przyciski odpowiadają kolejno za dodanie do listy nowego ROMu, ustawienie wybranego ROMu aktywnym (czyli tym, z którego korzysta emulator) oraz usunięcie systemu z listy. Uwaga: póki co radzę korzystać z rozprowadzanego wraz z programem TOS-u 1.0 (plik TOSDefault.ROM). Właśnie pod tą wersją SainT działa najstabilniej.

 

 

Co od zawsze podobało mi się w Saincie, to łatwość wyciągania z dem grafiki i dźwięku. Emulator pozwala póki co na zapisywanie grafiki i dźwięku ale docelowo będzie też zapisywał pliki wideo! Obrazy można zapisywać naciskając w odpowiednim momencie F12 i przechodząc do menu "Record", gdzie zdecydować można jeszcze czy grafika powinna zostać zachowana w formacie TGA czy GIF. Co do dźwięku, to SainT jest jedynym emulatorem, który oprócz zapisywania do plików WAV umożliwia też bezpośredni zapis w formacie YM (natywny format programu ST-Sound autorstwa... Leonarda). Jedyne, co mnie martwi to objętość plików generowanych w ten sposób. Potrafią sięgać 200-300 kB, podczas gdy powinny się zamykać w maksymalnie dwudziestu kilobajtach. To jest rzecz do dopracowania. Stanowczo!

 

Klawiszologia:

 

F12 - to chyba najważniejszy w tym emulatorze klawisz. Odpowiada za przerwanie emulacji i powrót do emulatora. W każdej chwili można powrócić do emulowanego programu (od momentu jego przerwania) klikając na "Run". Uwaga: jeżeli już raz coś uruchomiliście pod emulatorem i zechcecie załadować inny dysk, musicie "zresetować" ST czyli wykonać "zimy" lub "gorący" restart ( w menu "Options"). W innym przypadku, pomimo teoretycznego wyboru innej "dyskietki", będziecie powracać do wciąż tego samego, uruchomionego pierwotnie programu. Czym różni się reset "gorący" od "zimnego"? Reset "gorący" odpowiada naciśnięciu klawisza "Reset" w prawdziwym ST - niektóre dema zmieniają wektory przerwania generowanego w tym momencie i uruchamiają specjalnie na tę okazję przygotowane części. Aby całkowicie usunąć taki program z pamięci konieczny jest "zimny" reset. To tak jakby wyłączyć i ponownie włączyć prawdziwe ST.

F11 - ten właśnie klawisz odpowiada za reset komputera. Samo F11 to reset "gorący", kombinacja Shift-F11 to reset "zimny".

 

Poniżej odpowiedniki specyficznych dla klawiatury ST klawiszy:

 

PrintScreen - to zamiennik atarowego klawisza "Help"

ScrollLock - klawisz "Undo"

Insert - bez zmian, ST też ma taki :)

PageUp - to nasze "Clr-Home"

Clr, Home, End, PageDown - to klawisze kursora ("strzałek") o ile jest włączona emulacja joysticka poprzez pecetowe klawisze kursora. Jeżeli emulacji nie ma, używa się klawiszy pecetowych.

 


To już koniec opisu. Mało? Póki co emulator jest w fazie rozwojowej, nie oczekujcie więc po nim bogactwa opcji znanych ze Steem-a. Czas pokaże jak rozwinie się ten program. Zapowiada się ciekawie, żal by było gdyby znowu zapadł w uśpienie.

 

PS: SainT jest natywną aplikacją DirectX 8, stąd konieczność zainstalowania tego API przed jego uruchomieniem. Sam DirectX 8 jest o tyle dziwny, że wymaga obecności karty 3D, nawet przy korzystaniu z funkcji 2D, stąd kolejne wymaganie - konieczność posiadania dopalacza.

 

Najnowszą wersję emulatora można pobrać stąd (811 kB).

 

12.06.2002 r. | v. 1.0 | Mr. Byte/TFTE Entertainment