podano do stołu

co nowego?

historia

sceny

sceny ST

polskiej sceny ST

ST vs Amiga

pliki

dema

dema polskie

emulatory

dodatki

recenzje

alfabetycznie

grupowo

inne

stt

technikalia

who the f**k is alice

linki

TFTE

strona grupy

newsy z miesięcy:

06:2002

05:2002

04:2002

03:2002

02:2002

01:2002

12:2001

11:2001

10:2001

09:2001

08:2001

07:2001

Steem... kolejny

01.08.2002

Bracia Hayward są po prostu niestrudzeni. Jest nowa wersja Steema! Już 2.4. Jak zwykle dużo poprawek (między innymi obsługa blittera i dźwięku STE) a z nowości wybór formatu dźwięku przy nagrywaniu. Kto jeszcze nie ma, niech szuka na atari.area.

Coraz więcej sprite'ów!

01.08.2002

Nie tak dawno Leonard zaprezentował 212 dwuplanowych sprite'ów 16x16, teraz mamy ich 270! Tym razem zamieszała grupa Spiceboys, która nie tak dawno zaskoczyła wszystkich zaprezentowanym na Mekka^Symposium demem dla Falcona. Tym razem chłopcy wzięli się za ST, jak widać z całkiem niezłym skutkiem. Wprawdzie na DHS od razu rozgorzała dyskusja, czy czasami wynik nie jest nieco cheatowany, ale najbardziej zainteresowany - Leonard - rekord uznał. Przyjdzie czekać na jego odpowiedź.

Co do samego screena: oprócz sprite'ów may jeszcze gięty dolny scroller 8x8 i prościutki plotter w tle. Jak oni to zrobili? Warto pokombinować samemu, plik do pociągnięcia stąd [300 kB].

Wolfenstein ma się dobrze... coraz lepiej

01.08.2002

Czy ktoś jeszcze pamięta przygotowywaną przez Ray'a/tSCc ST-kową wersję "Wolfensteina"? Jest kolejna beta, tym razem 0.2. Teraz naprawdę ładnie toto wygląda no i można otwierać drzwi. Oby tylko Ray zdążył w tym stuleciu :) Pliczek do pociągnięcia stąd [51 kB].

Obrazki z party

01.08.2002

To również news dla posiadaczy szybszych łącz. Oto jest do ściągnięcia z sieci krótkie wideo z zakończonego niedawno party IMP15. Podobno dla tych, którzy na party byli, ale jeżeli ktoś się akurat nudzi w pracy... ;)

YM w MP3

01.08.2002

Nowy "album" YM Rockerz pt. "Spinning Wheels" (donosiliśmy o nim w maju) jest już dostępny w wersji MP3. Jeżeli ktoś ma chęć i szybkie łącze... proszę bardzo.

2 w 1

15.07.2002

Dely był wprawdzie szybszy i już przedwczoraj doniósł o nowym Steem-ie, ale za to dziś DemonSTracja przedstawia nową wersję SainT-a. 1.10 - taki dumny numerek nosi. Widać, że Leonard zabrał się ostro do pracy, Steemowi też to na pewno dobrze zrobi...

Oba emulatory można pobrać spoza naszego archiwum (chwilowo nie wrzucam niczego do siebie, wszystko wyjaśni się wkrótce). Nowy Steem jest tutaj a SainT tutaj. W przypadku tego pierwszego link dotyczy jedynie wersji dla windows, linuksiarze niech się rozejrzą na atari:area.

Co nowego w nowych wersjach? Nie ma rewolucji, niemniej:

1. Steem

   - poprawionych kilka błędów związanych z obsługą rejestrów sprzętowych,

   - lepsza obsługa górnego overscanu,

   - poprawka STE: rozszerzanie ekranu

   - zwiększone rozdzielczości monitora (cokowiek to oznacza),

   - możliwe jest już dotarcie do Schowka Windows z poziomu ST (wklejanie tekstu),

   - wsparcie dla archiwów RAR (nareszcie!),

   - możliwość zdefiniowania formatu screenshotów (wymaga biblioteki FreeImage),

2. SainT

   - poprawiony i szczegółowo opisany debugger,

   - zrzuty pamięci (10 slotów),

   - podgląd screenshotów działa wreszcie w 32-bitowej palecie Windows.

Nie jest tego wiele, ale zawsze coś.

Powrót zza grobu

14.07.2002

No cóż... Miała być premiera na DemonSTracji, ale CoSTa wygadał się na pl.comp.sys.atari. Magazyn THE VOICE powraca! Dla niezorientowanych: była sobie taka grupa TFTE, której członkiem, przyznaję się bez bicia, byłem. Wydawaliśmy magazyn dyskowy - właśnie THE VOICE - pierwszy na polskiej scenie ST. TV wyzionął ducha w 1993 roku, schodząc dumnie po siódmym numerze czyli z całkiem niezłym wynikiem. Minęło lat dziewięć i oto mag powraca, tym razem na scenę PC. Tym razem opiekuje się nim grupa Marsmellow, której członkiem tak się składa jestem również. Wszystkich posiadaczy grzyba, którzy śledzą tego typu produkcje zachęcam do ściągnięcia i pooglądania. Magazyn ma być dobry - to jego główne założenie. Ewentualnych chętnych zapraszam do współpracy, ostrzegam jednak że selekcja tekstów będzie ostra, nie chcemy powtarzać błędów konkurencji :) Magazyn do pobrania ze scenowych eftepów (np. z klosza) lub z grupowej strony. Paczka waży około 6 MB, podobno numer drugi ma być szczuplejszy.

Nasi!

14.07.2002

Tym razem trochę nietypowo, bo news dotyczy działalności ludzi ze sceny ST, którzy robią coś na innych platformach. Większość z Was zapewne słyszała już o demie Leonarda przygotowanym na konsolę GameBoy Advance. Jak się okazuje, nie tylko on wykazuje się poza macierzystą sceną. Oto członek grupy Checkpoint - DefJam - wziął udział w konkursie zorganizowanym przez zajmujący się modnymi ostatnio palmtopami serwis MobileWizardry. Chodziło o przygotowanie dema dla komputerka Palm m505. Poszło nieźle, DefJam zajął drugie miejsce w kategorii "256 bajtów" ("Hurt4Fuji") i takoż drugie w kategorii "4K" ("4PalmZ"). Gratulacje!

Druga wiadomość jest z gatunku sensacyjnych. Namierzyłem byłego członka legendarnego Next! Dbug - bo o nim mowa - jest obecnie członkiem grupy Defence Force i zajmuje się tworzeniem dem na komputerek Oric. Oric to taki francuski wynalazek, wyprodukowany w 1982 roku, dużo słabszy zarówno od małego Atari jak i C64. Scena powstała na Oric'u dopiero w roku 1998, co ciekawe mało który koder ma oryginalny sprzęt, większość pisze na emulatorze. Nie przeszkadza to oczywiście w wydawaniu dem. Przykładowa produkcja - uważana za do tej pory najlepszą - do pobrania tutaj [304 kB]. Demko "Quintessential" rozprowadzane jest razem z okrojoną wersją emulatora Orica dla Windows, wystarczy kliknąć na plik r.bat i całość uruchamia się bez problemów. Do produkcji tej, oprócz Dbug-a, przykładał paluchy również Exocet.

Pacidemo - zmartwychwstanie

07.07.2002

Pacidemo znów nadaje. Brume żyje! A wydawało się, że strona została zapomniana i porzucona. Nic z tych rzeczy! Pod koniec czerwca miała miejsce spora dostawa dem: aż 42 sztuki! Do tego doszło kompletne archiwum muzyki w formacie YM, odziedziczone zresztą po grupie Aura. Obecnie to już ponad 3800 utworów. Nie koniec jednak na tym. 4 lipca doszło kolejne 20 produkcji, między innymi polska "Insomnia", ściągnięta jak się domyślam z DemonSTracji :) Nowy Steem 2.3 (póki co, przypominam, beta) całkiem dobrze radzi sobie z udostępnionym przez Brume'a "Froggies Over the Fence" - problem dotyczy jedynie myszy w głównym menu, podobno demo przeprogramowuje kontroler klawiatury :)) Jeżeli w wersji finalnej wszystko będzie OK, obiecuję recenzję, bo nie znać takiego dema, to wstyd...

Chaos o Atari

05.07.2002

Jest sobie taki koder - Chaos. Najpierw działał na Amidze, w przesławnej grupie Sanity. Od jakiegoś czasu wyczarowuje cuda dla widowni pecetowej, tym razem jako członek wundersquadu Farbrausch. Jest uważany za najlepszego kodera na PC. Mało kto jednak wie, że Chaos pisał też na Atari. Najbardziej znane jest jego demo dla Falcona (nie pomnę w tej chwili tytułu), chociaż zajmował się też - jak się okazuje - naszym ukochanym ST. Na stronach portalu pouet.net przyznaje się do przeniesienia na esteka swoich efektów z Amigi (fullscreen sine scroller z dem "Sanity Is Dead" oraz "World of Commodore", elysium starwars scroller a także rotozoom z dema "Arte"). Dla mnie to prawdziwa sensacja, szkoda że te cuda nigdy nie ujrzały światła dziennego...

BTW: do swoich ulubionych dem na ST Chaos zalicza "Dark Side of the Spoon" grupy ULM oraz "Ooh Crickey Wot A Scorcher" produkcji TLB. Co więcej, deklaruje się jako fan tych grup! Przyznaje, że gdy zobaczył "Ciemną stronę łyżeczki", jego stosunek do sceny Atari zmienił się radykalnie.

 

Hugi o Atari

05.07.2002

Jest sobie taki magazyn dyskowy - Hugi. Nie, nie na Atari. Na PC. Hugi to mag anglojęzyczny, wielce poważany. Co znajdujemy w najnowszym numerze? Artykuł o magazynach dyskowych dla ST i Falcona. Polecam miłośnikom ciekawostek lub choćby po to, żeby pooglądać technicznie bezbłędny kod magazynu (wyżej pod tym względem stoi na PC jedynie Pain). Kto nie ma pieca, zawsze może rzucić okiem tutaj, gdzie prezentuję wersję HTML tego tekstu. Artykuł ma kilka błędów faktograficznych, ale może w Hugim #26 Adok zamieści moje sprostowanie? ;)

News tysiąclecia

05.07.2002

Przeglądając najnowsze Alive! dostrzec można news o tym, jakoby polska pecetowa grupa Excreate utworzyła sekcję ST i zamierzała wydać demo na ten komputer, w dodatku już wkrótce. Z tego, co się orientuję, to członkiem Excreate jest Dely, który ma więcej wspólnego z małymi atarkami... Nic to, będę się temu zamieszaniu pilnie przyglądał, a póki co... Dely, czytasz? To się odezwij, zaprzecz lub potwierdź.

Czytadło

05.07.2002

Przyszły wakacje, pora odpowiednia, żeby nadgonić czytelnicze zaniedbania. Okazja w sam raz: oto jest już do pobrania najnowszy, piąty numer Alive!. Polecam intro przed samym magazynem, IMHO doskonałe (Ray rulez!). Czyżby coś się ruszyło? Mag do ściągnięcia tutaj [733 kB].

Yeah....