podano do stołu

co nowego?

historia

sceny

sceny ST

polskiej sceny ST

ST vs Amiga

pliki

dema

dema polskie

emulatory

dodatki

recenzje

alfabetycznie

grupowo

inne

stt

technikalia

who the f**k is alice

linki

TFTE

strona grupy

newsy z miesięcy:

06:2002

05:2002

04:2002

03:2002

01:2002

12:2001

11:2001

10:2001

09:2001

08:2001

07:2001

Alive 4

27.02.2002

I o to jest! Czwarty numer maga Alive! 72 artykuły i 4 muzyczki przygrywające w tle - to wszystko czeka na tych, którzy ściągną [725 kB] najnowszy numer magazynu. Przyjemnej lektury!

Hatari v. 0.20

25.02.2002

No i mamy wysyp nowych wersji emulatorów, bo oto jest już dostępna nowa wersja emulatora ST dla Linuxa - Hatari. Wśród nowych możliwości programu, autorzy anonsują min. graficzny interfejs użytkownika, wsparcie dla obrazów HD w formacie ACSI oraz możliwość używania pecetowego joysticka. Program można pobrać z powyższego adresu. Tak przy okazji do pobrania jest też linuksowa wersja nowego Steema.

Steem v. 2.2 beta

24.02.2002

Można już pobierać betę nowej wersji Steem'a - 2.2. Tempo rozwoju tego emulatora oraz konsekwencja braci Hayward są zaiste zdumiewające. Cóż nowego zapowiada się w wersji 2.2?

Poprawione błędy:
- VBL timing inaccuracies (Lethal Xcess, No Cooper Demo).
- overscan timer B bug (Mindbomb).
- STE sound short buffer support (Another World).
- v2.1 24-bit straight blit/screen flip lowres double size window yellowing fixed.
- v.2.1 FDC seek failed flag bug fixed
- hard drive Pexec close file bug (XSteem segfaults)
- many other hard drive emulation bugs
- proper disk light emulation!
- XSteem options and general info boxes now should work on all window managers.

 

Nowości:
- Configurable run speed %
- Better support for non-English keyboards, alternate switching and Type ST Character shortcut.
- 256 colour brightness/contrast display (not finished yet)
- Debug: Shortcuts for trace, run to rte and logging suspension.

Fathammer Ltd.

21.02.2002

Czy Szanowni Czytelnicy wiedzą kto to taki GORE? A Samuli Syvahuoko? To jedna i ta sama osoba, członek legendarnej na scenie PC grupy Future Crew, odpowiedzialnej między innymi i przede wszystkim za "Second Reality", demo dla pecetów przełomowe. To właśnie GORE założył Remedy Entertainment, firmę, która wydała na świat głośną grę "Max Payne". Remedy to zresztą prawdziwa kuźnia talentów, pomysłów i czego tam jeszcze. To z niej wypączkowało Future Mark, przemianowane później na MadOnion.com - to z kolei autorzy 3DMark'a. W wieku 26 lat GORE zmuszony był odbyć obowiązkową w Finlandii służbę wojskową i kiedy po pół roku nieobecności wrócił do Remedy, poproszono go o odejście z firmy. Długo by rozwodzić się nad przyczynami tego zdarzenia, dość że kol. GORE nie załamał się i wystartował z kolejnym pomysłem - firmą Fathammer. Fathammer zrodził się z refleksji nad prawdziwym znaczeniem sceny - Samuli doszedł do jakże słusznego wniosku, że w działalności sceny chodzi przede wszystkim przełamywanie nieprzekraczalnych zdawałoby się barier technologicznych i udowadnianie rzeczy niemożliwych. Do łamania średnio nadają się dzisiejsze pecety, które co chwilę dozbrajane są o kolejne generacje procesorów i kart graficznych. Systemem zamkniętym, w kórym prawdziwy scenowiec może rozwinąć skrzydła są za to PDA (Personal Digital Assistant) nowej generacji, które oferują kolorową grafikę w całkiem niezłej rozdzielczości i procesory o mocy porównywalnej mniej więcej z 486. Na takie właśnie maleństwa Fathammer przygotował nowy silnik graficzny o nazwie "X-Forge". Przykład jego możliwości poniżej.

Dobra, co to ma wspólnego z Atari? Otóż pracownikami Fathammer, osobiście wybranymi przez GORE'a, są min. członkowie atarowskiej grupy Aggression. Pewnie nie wszyscy, bo Setok jakoś się z tym nie afiszuje, ale z całą pewnością koderzy. Do ścisłego kierownictwa firmy należy również RJ Mical, ojciec konsol Atari Lynx i 3DO oraz Amigi. Tygodnik TIME już uznał Fathammera za jedną z 10 najbardziej obiecujących firm IT w Europie i trzeba wierzyć, że będzie jeszcze lepiej. My w każdym razie trzymamy kciuki, bo podoba nam się wizja Kłeja w komórce :)

Let's play...

19.02.2002

ST nigdy nie było konsolą do gier, ale nie jest też źle... Anonsowana w zeszłym miesiący atarowska sekcja grupy Creators wydała właśnie bardzo małą i zgrabną grę logiczną pt. "Mem" [35 kB]. Ćwiczy pamięć. Nieocenione Reservoir Gods wypuściło z kolei kolejną wersję Chu-Chu Rocket. Tym razem gra ma podobno działać płynnie nawet na 1040 STFM! Tradycyjnie dwie wersje - light [286 kB] i full [741 kB].

Galeria IRCowników

13.02.2002

Na sieci pojawiła się galeria gości kanału #atariscne (link współczesny - przyp. miker'a). Póki co nie jest zbyt rozbudowana (zaledwie pięć pozycji), ale powoli, powoli...

STeem 2.1 na wolności

08.02.2002

Jest już oficjalna paczka ze STeeme-m 2.1 w środku. Najprawdopodobniej nie dodano nic nowego ponad to, co znalazło się w nowej becie (pisałem o niej w zeszłym miesiącu), na pewno jednak wersja "final" jest stabilniejsza. Strona Steem'a.

Fading Twilight numero quattro

07.02.2002

Ukazała się czwarta część składanki utworów atarowskiej demosceny, wydawana przez grupę tSCc - Fading Twilight. Tym razem na CD znajdziecie utwory takich muzyków jak BabyDee, Baggio, Drax & Bern, D-Force, Gmx, Ice, Iso, Dave, Ryan, Simon, Derek, Mr. Future, Scavenger, Sparehead 3, Tarzan Boy, Toodeloo, Tyan oraz Xtream. Kompilację można pobrać na dwa sposoby: albo poszczególne utwory albo cały ISO płyty z dwóch różnych miejsc: serwera tSCc lub z serwera Marcera/Elite (podobno jest szybszy). Płytę można również zamówić u MC Lasera, na stronie grupy. Wszystkim zainteresownym poprzednimi trzema częściami polecam serwis atari.org.

Atari na Mekka Symposium

05.02.2002

Pomysł zorganizowania podczas tegorocznej Mekki również kompotów dla Atari (po raz pierwszy od 1996 roku!) powoli nabiera kolorów. Na tej stronie można zapoznać się z propozycjami organizacji trzech konkursów: demo compo, 96k intro compo oraz 4k intro compo. Maszyny to ST (standardowe) oraz Falcon (max. 8 MB RAM). Gdyby ktoś chciał wybrać się na party, to informuję, że wyrusza z Polski wesoły, scenowy autobus. Póki co chęć odbycia wycieczki zadeklarowało 41 osób.

STeem rocks!

04.02.2002

Właśnie się zorientowałem, że najnowsza beta STeema uruchamia bezproblemowo "Synergy Megademo". Cóż było robić. Siadłem i ukończyłem recenzję tego dema, która leżakowała na dysku od października - właśnie z powodu niemożności "zdjęcia" kilku screenów. Zapraszam!

ST-Sound i M$IE

04.02.2002

Wszyscy ci, którzy zainstalowali Windows XP lub najnowszego Internet Explorera 6 zauważyli zapewne, że ich ukochane strony wspomagane pluginem ST-Sound nagle ucichły. Powód? Microsoft zlikwidował w swojej przeglądarce wsparcie dla "wtyczek" Netscape i każe sobie przerabiać wszystko na kontrolki Active-X. Od czegóż jednak pomysłowość ludzka, co to granic nie zna. Okazuje się, że wystarczy mała łatka na rejestr i milczące dotąd pluginy znowu ożywają. Przetestowałem, działa. Brawo Leonard!